Szczawnica to popularne uzdrowisko oraz miejscowość wypoczynkowa zlokalizowana na granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Leży nad Grajcarkiem u jego ujścia do Dunajca i od południa opadają do niej stoki Małych Pienin, od północy zaś Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Takie położenie sprawia, że to raj dla osób lubiących aktywny wypoczynek, a szczególnie wędrówki górskie, jazdę na rowerze, spływy pontonowe, natomiast zimą jazdę na nartach. Szczawnica jest też uzdrowiskiem o prawie dwustuletniej historii, w którym zachowała się drewniana zabudowa kurortu. Jedno jest pewne, w Szczawnicy nudzić się nie da.

Atrakcje historyczne Szczawnicy

Początki uzdrowiska w Szczawnicy sięgają początków XIX w. Jednak dopiero jego przejęcie przez Józefa Szalaya w połowie tego stulecia zapoczątkowało gwałtowny rozwój oraz wzrost popularności wśród elit Krakowa i Warszawy. Szczawnicę odwiedzali pisarze, dziennikarze, malarze, muzycy i aktorzy. Wypoczywał tu Henryk Sienkiewicz, do wód przyjeżdżała Maria Konopnicka. Józef Szalay stworzył uzdrowisko wzorowane na zabudowie alpejskich kurortów. Jego serce zachowało się w niemal niezmienionym stanie do dziś.  

Centrum Szczawnicy jest Plac Dietla, wokół którego skupia się odrestaurowana zabudowa uzdrowiskowa. Domy wyglądające jak przeniesione z Tyrolu w przeszłości służyły za różne obiekty uzdrowiskowe i dziś w wielu przypadkach nadal są wykorzystywane w ten sposób. Zwraca uwagę odrestaurowana pijalnia wód mineralnych, czyli Dom nad Zdrojami z dawną halą spacerową zamienioną dziś w kawiarnię. Wzrok przyciąga także monumentalna willa Pałac, w której jeszcze do niedawna mieściło się Muzeum Pienińskie przeniesione obecnie do sąsiedniej Szlachtowej. Przy placu można za to odwiedzić niewielkie Muzeum Serce Uzdrowiska z ekspozycją prezentującą dawne zwyczaje kuracyjne i sposoby podróżowania „do wód”. Częścią uzdrowiskowej dzielnicy Szczawnicy są też dwa parki – Górny i Dolny, które niedawno przeszły rewitalizację. W Górnym szczególną uwagę zwraca modernistyczne Inhalatorium, na początku XX w. najnowocześniejszy taki obiekt w Europie. Obydwa parki to idealne miejsce na spacery. 

Z biegiem Dunajca i pod prąd 

Szczawnica znajduje się u ujścia Grajcarka do Dunajca. Obydwie rzeki są dużą atrakcją turystyczną, choć z różnych powodów. Nad Grajcarkiem prowadzi promenada będąca popularnym celem spacerów. Z kolei Dunajec to mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu. W Szczawnicy znajduje się jedna z końcowych przystani spływu pienińskiego rozpoczynającego się w Sromowcach Wyżnych-Kątach. Do przystani w Szczawnicy przybijają w sezonie spływów tratwy przewożące turystów, którzy w większości właśnie tu wysiadają na ląd. Dunajcem można też spływać pontonami i kajakami, a przystań początkowa takich spływów znajduje się w Sromowcach Niżnych.

Wzdłuż Dunajca, w górę rzeki prowadzi malownicza Droga Pienińska. Znajduje się ona częściowo po stronie polskiej, częściowo słowackiej, ale dzięki otwartej granicy nie ma problemu z pokonaniem jej całej. Można wędrować pieszo, ale ogromną popularność ma też przejechanie całej trasy na rowerze, co zajmuje około półtorej godziny. Wiele firm w Szczawnicy specjalizuje się w wypożyczaniu rowerów, ale także w organizacji imprez łączonych- w górę rzeki wyrusza się rowerem, by wrócić do Szczawnicy pontonem lub kajakiem. Droga Pienińska gwarantuje piękne widoki na Sokolicę, Czerteziki oraz Trzy Korony, a także cały Przełom Dunajca.

 

Ze Szczawnicy w góry

Dzięki swojemu położeniu Szczawnica jest niezwykle atrakcyjna dla miłośników górskich wędrówek i aktywnego wypoczynku. Nad miejscowością wznosi się grzbiet Małych Pienin (wbrew pozorom najwyższa część całych Pienin). Z centrum miejscowości wyciągiem krzesełkowym wjechać można na Palenicę. Zimą działa tu ośrodek narciarski, latem zaś skorzystać można m.in. ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Palenica to też doskonały punkt startu do wędrówki w stronę Wysokiej i Wąwozu Homole. Widoki z Małych Pienin na Trzy Korony i Pieniny Właściwe, a także na Tatry to klasyk, który chce uwiecznić na zdjęciach każdy fotograf.  

Z kolei przeprawiając się ze Szczawnicy tratwą przez Dunajec, można ruszyć na Sokolicę i dalej w stronę Zamku Pienińskiego i Trzech Koron. Po drugiej stronie doliny czekają dość wymagające szlaki prowadzące na Przehybę, Dzwonkówkę czy Radziejową w Beskidzie Sądeckim.

 

polecamy:

partnerzy:

ga('create','UA-121354376-1','auto'